מהו השלב הבא אחרי ה predator 57 המהוללת?
לקחנו את הדגם החדש לסיבוב כדי לגלות
___________________________

הפלגת מבחן

לפני כעשור יצאתי להפלגת מבחן על דגם הדור הקודם בסדרת  57 Predator. יצאנו ממספנת Sunseeker ב Poole שבאנגליה והפלגנו ל Yarmouth ובחזרה. מזג האוויר היה גרוע לאורך כל ההפלגה. המנועית הספורטיבית והמענגת נאלצה להסתדר בתנאי ים בהם קרוב לוודאי לא תפליג שוב במהלך חייה. אבל, במהלך ההפלגה הוכיחה ה-Predator שהיא מסוגלת ליותר מאשר לעמוד בטלה על עוגן במפרץ מוגן ולהיראות טוב.

בחזרה לימינו, בינואר השנה הגעתי שוב למספנת Sunseeker. השחר עוד לא עלה וכבר היה גשום. היה לנו חלון מזג אוויר קצר לבצע את הפלגת המבחן של הדגם החדש של Predator הנקרא  60 EVO הנמל הקטן והמוגן ב Poole לא מגלה מה מתחולל בחוץ, ובמהלך הלילה שחלף השתוללו הרוחות מחוץ לנמל. הסוול שהרימה הרוח פגש אותנו כשיצאנו מההגנה של האי אבל ה 60 EVO עשתה רושם שהיא נהנית מאוד בתנאים מסוג זה ונעה קדימה בביטחון ושובבות על פני הגלים.

לפנינו מפליגה 76 Sunseeker Yacht ואנחנו מתקשים לעמוד בקצב שלה. ה-76 היא לא רק גדולה וכבדה יותר מ-28 הטון של ה Predator אלא גם גם מהירה יותר, מכיוון שב-Predator שאנו בוחנים מותקנים המנועים הקטנים ביותר המוצעים עם דגם זה, )שני מנועי Volvo Penta עם 900 כ”ס כל אחד(. ניתן לשדרג ל-1000 כ”ס בתוספת עלות אבל התחושה בזמן הפלגה היא שהמנועים הסטנדרטיים מעניקים לסירה כוחות בעוצמה מספיקה והיא חותכת את המים יפה מאוד. הגענו ל 20 קשר תוך 13.1 שניות והמהירות המרבית שרשמנו היתה 33.5 קשר.

שדרוגים חטובי גזרה

הגוף הוא אותו גוף של דגם ה- 57 הקודם, אבל בדגם החדש Sunseeker הפחיתו את משקל הכלי. נעשה שימוש נרחב בסיבי פחם, במיוחד בגג השמש הנפתח, שהוא עצום ויפה, אבל גם לרוחב הירכתיים ובתא האחסון של סירת השירות, נחסכו מאות קילוגרמים משקל. על ההגה זה מורגש היטב – הסירה ערנית, מגיבה היטב ומוכנה לזנק קדימה. Sunseeker מציעה מערך שיפור ביצועים הנקרא Hydro Performance Pack אבל האמת היא שהדגם הסטנדרטי אותו בדקנו עשה רושם שאין צורך במערך זה.

ההגה עצמו כולל שדרוג חיוני – מתגי שליטה קשיחים מוטמעים על צלב ההגה ומאפשרים שליטה מרחוק על מסכי הניווט הרב-תכליתיים הממוקמים מעבר למרחק הושטת יד ממושב ההגאי. אחרי שמתרגלים למתגים ותפקודם, זו הקלה גדולה שאין צורך לקום מהמושב כדי להגיע אל מסכי המגע, במיוחד כשהים לא רגוע. לחיצה על מתגים מחליפה בין המסכים, מאפשרת הגדלה או הקטנה של המפה, וגם הצבת סמנים ונקודות נתיב.

המתווה והעיצוב של עמדת ההגה מצוינים וזכו לשיפורים רבים בהשוואה לדגם 57, כולל נגיעות דיגיטליות נוספות כמו מטען אלחוטי לטלפון ומעמד לטאבלט עם חיבור טעינה מוטמע. דברים לשיפור, הוא מושב ההגאי שלמרות אפשרויות הכיוונון שלו, אינו מגיע קרוב מספיק אל לוחות הפיקוד, ובנוסף יש מדרגה קטנה בין הסלון לאזור ההיגוי וכף רגלי נכשלה בה מספר פעמים. תוספת נהדרת היא האפשרות לעלות על הדום מתקפל ולהציץ מעל לגגון השמש הנפתח, שימושי במיוחד בזמן גישה למזח. שדה הראיה מאזור ההגה מעולה. החלון הקדמי מלוכסן בחדות ולמרות הקורות העבות בין חלונות הצד, אלו חלונות ארוכים במיוחד כך שניתן לראות גם אזורים נחבאים לפנים. בפניות חדות כששדה הראיה מוסתר לעיתים, גג הזכוכית הוכיח עצמו שימושי מאוד לצורך זיהוי כלים או מכשולים בסביבה הקרובה.

עיצוב מעשי

מעל מאה סירות מהדגם הקודם נמכרו על ידי Sunseeker. כל מה שעבד היטב – בעיקר גג הזכוכית המרהיב ודלתות הקוקפיט הנשלפות – עבר בירושה אל דגם ה- 60 EVO. אלו תכונות המעניקות אפשרויות גיוון – שתי סירות מגולמות באחת – שלמרבית המתחרים אין. במזג אוויר טוב פותחים את הגג, מעלימים את הדלתות אל תוך הסיפון ואתה נמצא כולך בתוך הטבע – ים, אופק, שמים. במזג אוויר קר סוגרים הכל, מפעילים חימום ואתה מפליג בנוחות עם טי שירט בחורף. מכיוון שהגג מורכב משמונה פנלים עשויים זכוכית, גם כשהכל סגור יש חיבור נהדר אל הסביבה בחוץ וכמויות אור עצומות נכנסות.

הגג והחלל הגדול שהוא מתקפל לתוכו יוצרים חזות של ספינה גבוהה, ומבנה העל השחור הוא ניסיון להפחית את הגובה הויזואלי של הכלי. גם אם הקו העיצובי הוא קצת חסר מנוחה לטעמי, יתרונותיו הרבים ניכרים בתוך הספינה. המתווה הכללי דומה מאוד לדגם הקודם אבל האיכות, תשומת הלב לפרטים והגימור משובחים וטובים בהרבה. נגיעות קטנות בכל מקום בפנים הסירה נותנות תחושה כוללת שמדובר במוצר מעודן ומתוחכם הרבה יותר. אם אלו ידיות מתכת יצוקה על המגירות והדלתות או פרטים קטנים עשויים פלדת אל חלד המוטמעים בדלתות הקבינות. גם יישום נבון של תאורה אחורית או תאורת ספוטים עם עמעום בשליטה ממתגים קשיחים או דרך מערכת השליטה המרכזית המעולה של הספינה מוסיפים תחושה של איכות ויופי. למרות זאת המעצבים עבדו שלנגד עיניהם עומדים הצרכים המעשיים הנדרשים לסירה בים. הם לא דחקו הצידה תכונות חשובות ושימושיות לטובת עיצוב מרגש. המטבח הוא דוגמה טובה של רעיונות העיצוב זה והוא כולל חללי אחסון גדולים, ארוניות כלים הננעלות עם תופסני מתכת יפהפיים, ואפילו מגירת כלים בהתאמה אישית. מול המטבח נמצאות ספות סביב שולחן אוכל נפתח שיכול לשמש גם כאזור למנוחה קצרה או מקום פרטי ושקט לשתות קפה בבוקר. לחלופין, שטח זה יכול גם להפוך להרחבה של אזור העבודה במטבח, תוספת מקום למדיח כלים, מקרר יינות או להתקנת מקרר נוסף. גם ללא הרחבת מטבח, הדגם החדש של ה Predator נותן מענה נפלא לדרישות הגשת והכנת מזון ומשקאות, גם בהשוואה לדגמים דומים של מספנות מתחרות, ובמיוחד כשמדובר בקירור. יש מקרר מתחת לדלפק העבודה במטבח, מקרר מגירה בסלון ומקרר קטן נוסף בבר הרטוב בקוקפיט בו יש גם אפשרות להתקנת ברביקיו ומכונת קרח על פי דרישה. אולי כדאי לשקול תוספת זו בהתחשב במרחק בין הקוקפיט למטבח.

 

דגם זה כולל שלוש קבינות  עם אפשרות גיוון בקבינת ה VIP בה ניתן לבחור בשתי מיטות יחיד שיודעות להפוך למיטה זוגית במידת הצורך, במקום מיטה כפולה קבועה. לקבינה זו צמוד חדר שרותים אותו היא חולקת עם הקבינה השלישית בה יש מיטת קומותיים. קבינת הבעלים המשתרעת מדופן לדופן לכל רוחב הספינה מרשימה בגודלה. עם תקרה בגובה מעל 185 ס”מ ורצפה ללא כל מדרגות, קל מאוד לנוע בחלל הקבינה וסביב המיטה המותקנת במרכזו. אבל עם ארון תליה בודד ושידה קטנה בצד שמאל, יתכן וחללי האחסון בקבינה זו מצומצמים מעט.

נוסחה משופרת

בין אם בספינה מותקן מדחף ציר רגיל או מערכת IPS, המנועים נמצאים באותו מקום, מאחורי המחיצה האחורית של קבינת הבעלים. אל חדר המנועים נכנסים דרך פתח ברצפת הקוקפיט, יש גישה נוחה סביב שני המנועים וניתן לעמוד כמעט זקוף בחדר. במהירות שיוט הסירה מאוד שקטה בזכות כמות נדיבה של אמצעי בידוד סביב חדר המנועים. קבינת הצוות אינו מקום בו הייתי רוצה לבלות זמן ממושך אבל עם גישה מצוינת דרך דלת באזור הירכתיים, זהו חלל מצוין לאחסון חפצים גדולים מבלי להרים את דלת תא האחסון של סירת השירות.

ה-EVO 60 היא לא Predator 57 עם עיצוב משופר. בדגם החדש Sunseeker השקיעו מאמצים רבים כדי לשפר את מה שכבר היה מצוין. התכניות של ספינה זו זכו בתהילה ופרסים בעבר ולכן נשמרו ויושמו גם בדגם החדש. אלא שכעת עם תוספות, שיפורים ושדרוגים עדינים לכאורה, זהו כלי שיט איכותי יותר הנמצא במדרגה גבוהה יותר.

כמו הפלגת המבחן על הגרסה הקודמת של הכלי לפני עשור, גם הגרסה האחרונה – EVO 60 – מדגימה רמה גבוהה ביותר של מעשיות, שימושיות וגיוון. זוהי כלי שייט עם כישרון וסגנון המתאים להפלגה בכל עונות השנה.