כתב: יורם ינאי
פורסם בגיליון כחול ינואר 2021

מהרגע הראשון שעולים על סיפון הפרסטיג’ X70 החדשה ברור שזו יאכטה יוצאת דופן.
חברת פרסטיג’ הוציאה לשוק היאכטות,יאכטה מנועית פורצת דרך בעיצוב החיצוני,ה־X70 תגרור קריאות “וואו” בכל מרינה בה היא תעגון, התפיסה של חיבור בין הים והשמים, הסיפונים החיצוני והפנימי, והתחושה המפנקת בישיבה על ספת העורהאיטלקי המשובח בסלון היאכטה.

יאכטה מסובבת ראשים
המתכנן, סטודיו Garroni Design, הצליח לעשות שימוש מרענן בשטח הסיפונים של היאכטה, והצליח ליצור “סופר יאכטה” באורך של 22 מטר בלבד. בתכנון מהפכני, בוטלו מעברי הצד בסיפון הראשי והועברו אל הגשר העליון, כך התקבל שטח עצום של סלון פנימי וקוקפיט, מדופן לדופן, המאפשר ליאכטה גם סלון אחורי חיצוני מרשים ורחב מידות. למרות ביטול המעברים ב־X70 הקשר בין הסיפון לחרטום נגיש והמראה זורם ואחיד. מהסלון האחורי מוביל גרם מדרגות דמוי גל אל הגשר העליון ויורד הלאה למטה אל החרטום, זו אינה הזרימה המחזורית
היחידה, ב־X70 יש תחושה של קשר חסר גבולות בין הים והטבע שמסביב לבין פנים היאכטה.בתוך הסלון הרחב נדמה שאנו נמצאים בפנטהאוז על המים, לכאורה אין כל חציצה פיזית בין השמיים, הים, האופק ופנים היאכטה, ההרגשה היא כמו שהייה בטבע, תחת כיפת השמיים, אבל בנוחות ולוקסוס מרבים, נחזור לכך בהמשך.

הסיפון הראשי מחולק לארבעה אזורים: עמדת ההגה העליון נרחבת ונותנת תצפית מעולה לכל הכיוונים. המטבח מוצב במרכז הסיפון המרכזי, תצורה חדשנית בתכנון יאכטות. הסלון רחב מאוד, גבוה ומתחבר אל הקוקפיט מאחור ללא תפר. הסלון מתחבר אל סיפון פתוח בתחושה של אין סוף. הפרטים מעוצבים בעיצוב עדין ובתכנון קפדני, עד שלעיתים נדמה שאין מעקה לקוקפיט ואנחנו נמצאים ברצף אחד עם המים והאופק. המפרט הסטנדרטי של ה X70 עשיר בכל המובנים. בחירה קפדנית של חומרים איכותיים, מותגי־על בציוד מטבח, אריגים משובחים וריהוט מעצבים איכותי הם רק דוגמאות לכך. הסטנדרט כולל גם ביץ’ קלאב הידראולי נפתח, מעל משטח הרחצה מאחור, ובו מערכת סאונד מובנית ואטומה למים, מקלחת עמוד נשלפת ומדרגות
נפתחות.

מפליגים
עמדת הפיקוד בגשר העליון של ה־X70 מוצבת גבוה יותר לעומת הדגמים הקודמים של הפרסטיג’. העמדה מקורה בגג קשיח וניתן
לסגור אותה ולקבל חלל מוגן נוסף. האצנו את שני מנועי ה־1000 כ”ס של ה־X70 קדימה למהירות מרבית של 28 קשר. היאכטה מגיבה
בזריזות, חותכת את הגלים בכוח והגוף המסיבי מפלח את המים בביטחון רב. מהירות השיוט המיטבית של ה־X70 היא בסביבות ה־20 קשר ולמנועי ה־IPS של Volvo צריכת דלק נמוכה.
בזמן ההפלגה היה לנו גלי גיבוע (סוול) בגובה של כמטר וחצי, מצב אשר אפשר לנו לבחון גם את יעילות מערכת ה־Sea Keeper לשיכוך
תנודות והפחתת הנדנוד, ההבדל אכן מורגש לטובה הן בהפלגה ובהחלט גם על עוגן. דגש חזק ניתן לנוחות מוגברת והנדסת אנוש ברמה גבוהה תוך התאמה אישית. 

כל הריהוט בסלון ובקוקפיט הוא מודולרי ומאפשר עיצוב פנים גמיש, כולל הגריל והבר. איכשהו תמיד נשמר הרצף בין החללים והחיבור עם הים, האור והנוף מסביב.

החלונות והתריסים החשמליים לאורך קירות הסלון נבלעים בדופן ופותחים את החלל המקורה לבריזה מהים, מסך מגע מוטמע בקיר הסלון לחיווי ושליטה על כל מערכות הספינה.

עיצוב הפנים
את ה־X70 אפשר לקבל בתצורה של שתי סוויטות ושני תאים או שלוש סוויטות זוגיות, היאכטה בה הפלגנו הייתה בתצורת שתי סוויטות ושני
תאים, ובשתי הגרסאות סוויטת הבעלים ממוקמת בנפרד ובאזור שקט בחרטום. בסוויטת הבעלים התקרה גבוהה, יש הרבה מקום סביב המיטה, ארונות רבים, חדר רחצה מפואר תאי המגורים הנוספים נמצאים מאחור, סוויטה כפולה נוספת לאורחי VIP ושני תאים עם שתי מיטות יחיד בכל תא, אותן ניתן להצמיד. תאי הירכתיים חולקים חדר רחצה משותף.

 

חדר המנוע גדול ומרווח, התקרות גבוהות מעל הראש ויש גישה מלאה למנועים. דלת אחורית מובילה מחדר המנוע אל חדר הצוות הממוקם בירכתיים. ה־X70 קובעת סגנון וסטנדרט חדשים לגודל זה של מנועיות. זו יאכטה חזקה ומהירה עם מפרט משודרג משמעותית, תכנון חדשני וקו עיצובי יחיד במינו. עבודת העץ והמתכת הן בטוב טעם ובגימור באיכות גבוהה, האלמנטים הדקורטיביים המיוחדים והתאורה המעוצבת משרים אווירה ביתית אך יוקרתית. 

“סדרת ה־X נוצרה לכבוד שנת ה־30 של מספנות פרסטיג’ והיא קונספט
חדש לגמרי”, אומר מנכ”ל החברה, ארווין באמפס. “היא מבטלת את ההפרדה בין השהות בפנים ובחוץ, זאת באמצעות ניצול חכם ומקורי
של החלל, חיברנו את קו המים עם השטחים מעליו ובתוכו”. הוא ממשיך “ה־X70 היא הראשונה במשפחה חדשה, המשפחה השלישית של יאכטות פרסטיג’. היא תוכננה כאי פרטי על המים עם נוחות ולוקסוס מוגברים, הגישה שלנו למוצר זה היא ייחודית למדי, אני מבטיח שה־
X70 היא רק התחלה”.