סיפור על הגשמת חלומות, חלומות שמתגשמים. זהו סיפורם של שלושה שותפים בעלי חזון,
יוזמה, יכולת ותשוקה, אשר לפני עשרים שנה, בצעדים צנועים אך החלטיים ועקביים,
הקימו חברה שמומחיותה היא מימוש חלומות של אנשים.

פרסום : מגזין כחול
כתב : יורם ינאי

סיפורה של חברת סטרים יאכטות החל בתחילת שנת 2000. שלושה שותפים היו באמצע שנות העשרים לחייהם: איתי זינגר, רועי קליימן ואורי אידן. ההתחלה היתה צנועה – מתן שירותים של ניקיון, תחזוקה, הובלת יאכטות וחילוצן במידת הצורך. אבל המקום והזמן היו נכונים, במרינות שלחופי ישראל של אז עגנו כמה מאות יאכטות ומעט כוח מקצועי.
השותפים הצעירים זיהו את הצורך – ונתנו מענה. בימים אלה לאחר שני עשורים, סטרים יאכטות עוסקת במגוון פעילויות יומיות ומקצועיות בתחום כלי שיט לספורט ותענוגות. המגוון מרשים ובחלקו ייחודי. החברה פועלת בישראל ובעולם.
רועי קליימן ואיתי זינגר מכירים עוד מבית הספר. רועי בוגר קורס חובלים, מפקד דבורה, ובהמשך מפקד שלב בקורס חובלים, אחרי השחרור הפליג באוקיינוס ההודי ועבד שם. איתי השלים הקפת עולם, הפליג הרבה על מנועיות ומפרשיות ורכש ידע מקצועי נרחב בשני הענפים. אורי אידן גם הוא בוגר קורס חובלים, גדל על חבל ביד ומפרש מעל הראש והפליג כשייט תחרותי שנים רבות. יש דבר אחד משותף לשלושתם: אהבה גדולה לים וקשר אישי אל כל מי שמפליג בו. בסטרים האהבה הזאת מתורגמת ליתרון עסקי ושרות מסור.

 

כל אחד מהשותפים מביא חבילת כשרונות וכישורים ספציפית לתחומו ומתורגמת ליתרון תפעולי וניהולי. רועי אחראי על ניהול מכירת יאכטות חדשות ויאכטות מיד שניה, ניהול הספקים בחו”ל ועבודה מול המספנות בחו”ל בפרוייקטים של יאכטות בינוניות וגדולות. אורי עוסק בניהול השיווק בישראל של מותגי סירות סקי קטנות ובינוניות וסירות מקצועיות, כמו כן אחראי על ניהול היבוא והלוגיסטיקה.איתי עוסק בניהול יאכטות גדולות ותחזוקתן וכן בהשכרת יאכטות עם ובלי צוות.

בשנת 2004 הרחיבו השותפים אם הפעילות למכירת ותיווך יאכטות מנוע ומפרש, חדשות ומיד שניה, הם התמקדו בגדלים של 20 עד 40 מטר, ברכישת כלי שיט אלו והבאתם לישראל. כך בנו השלושה פורטפוליו של מותגים מהמובילים בעולם. כיום סטרים יאכטות היא בין היבואניות הגדולות והמובילות ביותר בישראל בתחום היאכטות.

במקביל ליבוא יאכטות הקימו השלושה חברת בת, סי אליאנס בע”מ, שייעודה פרוייקטים ימיים גדולים: הקמה, ליווי, יעוץ, ניהול מרינות ופיתוח נדל”ן. החברה מייעצת בתחום של הקמת ושדרוג פרויקטים ימיים. פרוייקט קרוב וגדול שבוצע על ידיה החברה היא מרינה KARPAZ בקפריסין התורכית. החברה ליוותה את התכנון והבניה ובהמשך אף הכשירה את צוות העובדים ופיקחה על הניהול במשך שנים רבות.

 

מכאן החלו שלושת השותפים לבנות סירות בהתאמה מיוחדת ללקוחותיהם, חלקית או מלאה. זהו הייחוד המקצועי של סטרים בתחום מכירת כלים. המיקוד הוא הלקוח ואם לדייק, במימוש החלום של הלקוח. השלושה פיתחו במשך השנים את היכולת לאפיין בדיוק רב עבור לקוחותיהם סירת פרודקשן במידה ואחת כזו קיימת, או לבנות עבורם כלי שיט. סירות הפרודקשן אמנם שולטות בשוק אבל בסטרים יאכטות, עדיין בונים סירות ייחודיות. התהליך מתחיל באיפיון מפורט על פי מטרות הלקוח. עם אוסף הנתונים העשיר מפיקים “אב טיפוס” הנותן מענה מלא. במידה וזהו כלי מיוחד סטרים מיישמת אותו במספנות שונות ברחבי העולם. 

“השקענו רבות כדי להגיע למצב בו לחברה יש מענה מעולה לכל לקוח המגלה עניין ברכישת סירה בכל גודל שהוא” אומר איתי זינגר, יש לנו היום פורטפוליו מכובד מאוד, שלם ובעל ערך רב בפני עצמו, הוא מסביר. מוצר מתחיל נמצא בקטגוריה של סירות קטנות באילת או בכנרת, משהו ששניים שלושה שותפים יכולים לקנות יחד.

אחד הסלוגנים של סטרים יאכטות הוא Live Your Dream, המטרה היא להגשים חלום ללקוחות שלנו, איזה שלא יהיה, מסביר רועי. ללוות את הלקוח ולתרגם עבורו את החלום לצעדים מעשיים ברי מימוש. לראיה, ממשיך רועי, במהלך 20 שנה ואחרי עשרות רבות של לקוחות שנכנסו לתחום דרכנו, יש אולי אדם אחד שהחליט לצאת אחרי שהבין שזה לא מתאים לו. המשמעות היא שפיתחנו יכולת מאוד מדייקת לא רק להבין את החלום של הלקוח ולהתאים עבורו בדיוק את כלי השיט שהוא צריך, רוצה ויכול, אלא גם להעניק לו חוויה טובה. יש כמובן את הלקוחות שהתחילו את המסע הימי שלהם איתנו וחוזרים אלינו על מנת לשדרג ולשפר. זו עדות חיה שאומרת הכל, מסביר רועי.

כשמגיע לקוח חדש אני מבקש ממנו שיתאר אותו בפני. אם אין לו ניסיון קודם וגם אם הוא לא לגמרי מוגדר, יחד אנחנו מבינים מה הוא החלום ומתחילים לממש אותו. ללקוחות שלנו יש חלומות מגוונים. יש לא מעט לקוחות שלנו שמופתעים מהתובנות וההמלצות שעולות בתהליך הדיוק הזה.

לגבי יאכטות, עומקן ורוחבן של הנושאים לבירור עולה בהתאם לכוונות הלקוח. יש לקוחות שמעוניינים לצאת לכמה חודשים לקריביים בחורף ולחזור. יש כאלו שרוצים לבצע הקפת עולם מלאה. למשל לקוח שחשב להתחיל עם מפרשית 70 רגל ובמהלך הפגישות התברר שרמת השרות שהוא מבקש דורשת סירה הרבה יותר גדולה עם מקום למספר אנשי צוות ועוד.

מה שמייחד אותנו הוא הרקע והניסיון שנצברו על ידי שלושה אנשים, כל אחד עם היכולות הייחודיות שלו. אנחנו הראשונים בארץ שהתמחו גם בסירות בהתאמה מיוחדת וגם בניהול וליווי של לקוחות מסביב לעולם, ועשינו זאת הרבה לפני שמכרנו סירות פרודקשן. יש לנו לקוחות שהפליגו עם ספינות שרכשו דרכנו לקוטב הצפוני והדרומי, יש כאלו שהקיפו עולם שלוש פעמים ויותר. לא משנה איפה אתה נמצא בעולם, אנחנו איתך. מדובר על ליווי פעיל, מעשי ומעורב, מסביר רועי.

כשמדובר בניהול ותחזוקה, במיוחד של כלי שיט המפליגים הרבה ורחוק, מדובר על הפתעות. תמיד יש משהו טכני או אחר שצץ וצריך טיפול מקצועי וליווי צמוד וזה לרוב קורה בזמן הכי לא נוח ובמקום הכי מוזר ולרוב משום מה בשלשות. דבר גורר דבר. אין הרבה חברות שמעניקות מענה לאירועים האלו, לא רק בארץ אלא גם בעולם, וזה מה שסטרים עושה, אומר רועי.

כך גם בתחום השכרת ספינות. סטרים יאכטות היא החברה הראשונה בישראל שעסקה בהשכרת ספינות גדולות, החל בעשרים מטר. דוגמה להשכרה ייחודית היא הספינה של אונאסיס, 99 מטר אורכה, שהושכרה לחופשה.

כשמדובר ברמת לקוחות כה גבוהה, סטרים מוודאת שהפרטים הקטנים ביותר יטופלו בדיוק מלא, החל בקפה של הבוקר, המשך במערכות ניווט ואנרגיה וצפונה משם. היום סטרים מספקת גם צ’רטרים של קטמרן 50 רגל באותה מסירות ורמת שרות כמו בצ’ארטר של מאות אלפי דולרים. האיכויות הללו מגיעות מאותו גרעין מכירים, בודקים ומיישמים עד הפרטים הקטנים ביותר. 

החלטה שקיבלו השותפים בשלב מוקדם היא לא לעבוד לא עם המוצרים והשירותים הפופולרים ביותר אלא עם האיכותיים ביותר. זה ניכר בפורטפוליו של החברה הכולל רק את המוצרים המשובחים ביותר בכל נישה. בסירות כנרת מייצגים את Nautique  האיכותית ביותר לסירות ספורט. ביאכטות, סטרים מייצגת את Sunseeker, הרולס רויס בקטגוריה זו. ואת כלי השיט של חברת Jeanneau במפרשיות מייצגים את Amel המייצרת מפרשיות ברמות תכנון וגימור מהגבוהות בעולם’  בתחום סירות הדיג יש לסטרים את Wellcraft, מהכלים הוותיקים והאיכותיים שיש, ביאכטות קטמרן את Lagoon המובילה בכל הפרמטרים, ועוד מותגים בינלאומיים מהמובילים בעולם השיט.

לא מעט נתונים מצביעים על האופן בו שלושת השותפים שהחלו לפעול לפני עשרים שנה בשוק כה תחרותי ומקצועי עלו משיפולי חדר המכונות אל ראש התורן. אבל במבט כולל נראה שאותו די אן איי מנווט אותם – איכות קדום כל, ירידה לפרטים, ליווי מעשי מאוד צמוד, ודיוק מקצועי ברמה הגבוהה ביותר.

סטרים יאכטות צמחה בקצב מעורר התפעלות במשך עשרים שנות פעילותה. נותר עוד לראות בשנים הבאות מה יביאו הרוחות אבל ברור שזה עדיין יהיה מה שעושים היטב בסטרים יאכטות כבר שני עשורים – הגשמה מקצועית של חלומות אנושיים.

 

צילום : גל קדר 

מגזין כחול : http://www.kachol.com/