עיוורת, קטוע רגל ואדם על כסא גלגלים נפגשים בכנרת. זאת לא התחלה של בדיחה אלא המציאות בפעילות סקי המים בעמותת אתגרים.
כתב: אלון מאורי, רכז ענף סקי מים אתגרים
_____________________________

עמותת אתגרים נוסדה בשנת 1995 במטרה לסייע בשיקום פיזי, נפשי וחברתי של ילדים, בני נוער ובוגרים באמצעות פעילות ספורט אתגרי ונופש פעיל חוץ-מועדוני, והיתה הראשונה בישראל לעודד ולקיים פעילות ספורט של אנשים עם מוגבלויות בחיק הטבע.

בישראל כ-1,600,000 ילדים, בני נוער ובוגרים עם מגבלות פיזיות, נפשיות וחושיות, ו”אתגרים” מסייעת להם לשוב ולנהל חיים שגרתיים ככל האפשר, להאמין בעצמם ולהעצים את היכולות שלהם.

ענף סקי המים ב”אתגרים” נוסד בשנת 1995 ומאז גדל ומתפתח, כשמדי שנה מתווספים גולשים חדשים רבים שמלווים על ידי צוות מקצועי של 23 מדריכים שפועלים בהתנדבות. הענף נותן מענה לאוכלוסיות עם מוגבלויות שונות, ביניהן: נכים על כסאות גלגלים, קטועי גפיים, לקויות ראיה ועוד.

מלבד פעילות סקי המים השגרתית, הענף מקיים קורסים מרוכזים בני שלושה ימים לקבוצה קטנה של גולשים, בהם נלמדים יסודות הגלישה כשלכל חניך מותאמים הציוד ואופן הגלישה – בעמידה, בישיבה, בסיוע מדריכים או באופן עצמאי.

המטרה העיקרית של פעילות סקי המים היא לאפשר לאנשים עם מוגבלויות לגלות את היכולות הטמונות בהם דרך האתגר והריגוש בענף ספורט זה, כשבדרך מושגות מטרות נוספות ביניהן: שיפור המיומנויות הפיזיות של הגולשים, בכלל זה – יציבות, כוח, כושר גופני, התמצאות במרחב ועוד, העצמה נפשית שמובילה את הגולש להאמין ביכולותיו ולא במוגבלותו, ושילוב חברתי על ידי פעילות משותפת עם המשפחה/חברים. כל אלה גורמים לאדם עם מוגבלות להרגיש שווה בין שווים, לפעול מעבר לגבולות המגבלה ולהרגיש את העוצמה של הספורט האתגרי.

התוצאות הן מדהימות –  היכולות הפיזיות של המשתתפים משתפרות, הם רוכשים מיומנויות חברתיות והאמונה ביכולת שלהם מתעצמת.

מה שמאפשר את קיום הפעילות של הענף הייחודי והיחיד מסוגו בארץ הוא תרומות. הן גם אלה שאיפשרו את רכישת הסירה החדשה של “נאוטיק” (דגם 24GS) שתתחיל לפעול בכנרת בקיץ הקרוב. סירה זו נבחרה בשל התאמתה לכל סגנונות הגלישה בסקי מים הנפוצים היום וכן בשל המבנה שלה, שמתאים להתניידות של הגולשים עם המוגבלויות השונות.

בזכות סירה זו נוכל לגוון את הפעילות ולהציע סגנונות גלישה נוספים (ווייקסרף ווייקבורד) ולהרחיבה לאוכלוסיות נוספות כגון : ילדים, בני נוער, אנשים על הספקטרום האוטיסטי ואנשים עם מוגבלויות נפשיות.

הסירה החדשה תיקרא “NETTA” על שם נטע רוטמן ז”ל שנהרגה בנסיבות טראגיות כאשר מנוף קרס על רכבה. נטע הייתה יו”ר אתגרים הראשונה ופעלה להנגשה ושילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה. היא הייתה בת זוגו של אלון מאורי, רכז הענף, שהתחיל את דרכו בסקי מים בקורס הראשון של אתגרים. משפחתה של נטע, עמותת אתגרים, המתנדבים והחברים נרתמו יחד להנצחת פועלה של נטע וגייסו תרומות רבות לסירה.

מלבד הסירה המותאמת, ענף סקי המים של עמותת אתגרים צריך ציוד מיוחד, חלקו ייחודי ומאוד יקר, שאינו מצוי ויש לבנותו בהתאמה לצרכים המיוחדים של הגולשים.

אם אתם רוצים לעזור לאנשים עם מוגבלויות להגשים את חלומותיהם, אנא פנו אלינו. בלי התמיכה של התורמים, לרבים לא תהיה את ההזדמנות לקחת חלק בחוויה מדהימה מסוג זה, לפרוץ את גבולות המגבלות ולהפוך את סקי המים לאפשרי.

אתם מוזמנים להכיר אותנו מקרוב דרך עמוד הפייסבוק שלנו:  סקי מים – אתגרים

ליצירת קשר: אלון מאורי, 052-6804400

דוא”ל: etgarim.waterski@gmail.com