יאכטה >> מאמרים >> Sunseeker, formula 1 והחיבור בניהם

Sunseeker, formula 1 והחיבור בניהם

לכאורה אין ביניהם קשר. ענף ספורט אחד מתקיים על כביש, מגיע למהירויות שיא, ולכוכבים שלו יש תהילה בינלאומית. ענף הספורט השני הוא ימי, רגוע יותר, מתקשר לחיי יוקרה. אז האם אחרי הכול, יכול להיות קשר בין מרוצי הפורמולה 1 לבין יאכטות פאר? התשובה היא כן ובגדול, בעיקר אם שואלים כאלה המוגדרים כמשוגעים לדבר.

קחו את אדי ג'ורדן, למשל. ג'ורדן הוא דמות מיתולוגית בעולם מרוצי הפורמולה, שהחל את דרכו כנהג מרוצים, וכיום מנהל את אחת הקבוצות המובילות על המסלולים, קבוצת ג'ורדן, וכן מתפקד על תקן המגיש והפרשן של רשת BBC לנושא הפורמולה 1. לפני מספר שנים הוא התאהב לחלוטין בנושא היאכטות, ובימים אלו הוא מעורב בבנייתה של סנסיקר 155, יאכטת פאר שמביני עניין אומרים שהיא תגדיר מחדש את המושג "יאכטה בהתאמה אישית". לדבריו של ג'ורדן, החוט המקשר בין עולם השיט לבין עולם המרוצים הוא התשוקה וההתלהבות של העוסקים בדבר.
ג'ורדן אומר שאחד הדברים המאפיינים אותו במיוחד הוא יכולתו לתכנן את המהלכים מראש, ולבחון תמיד עד כמה אפשר למתוח את הגבולות הקיימים כדי להקפיץ את הספורט קדימה.
כנהג על המסלול וכן כאיש עסקים מצליח, ג'ורדן לא פעם היה זקוק למעט שקט, ומצא את התשובה דווקא בים. “בעצם הייתי בורח לים ולסירות ומוצא בהם אי של שקט," הוא אומר. “בניגוד למכונית המשמשת ככלי תחבורה שלוקח את האדם מנקודה אחת לאחרת, הסירה היא עולם ומלואו. אתה נושם אותה, חי אותה, אוכל בתוכה, ובעצם היא מהווה בית לכל דבר על הים. מבחינתי מתפתח כאן סוג של רגש שלא מתפתח כלפי כלי תחבורה זה או אחר".

הרומן של ג'ורדן עם היאכטות החל כאשר הוא חיפש סירה שתאפשר לילדיו לעשות סקי מים מאחוריה. “בשנות ה-80 נכנסתי למשרד מכירות של סנסיקר ובאותו יום קניתי את הסירה הקטנה ביותר שהייתה להם אז – 27 רגל (כ-8.5 מטרים). זו אמנם הייתה התחלה צנועה, אבל כך החל בעצם סיפור מלא באהבה," מספר ג'ורדן. "עם השנים גדלתי לסירות של 40 רגל, 62 רגל, קניתי את סירת ה-80 רגל הראשונה שייצרה סנסיקר, אחר כך עברתי לדגם ה- 105 רגל וכך הלאה." בימים אלו, כאמור, מעורב ג'ורדן באחד הפרויקטים המסקרנים ביותר בעולם היאכטות – בנייתה של הסנסיקר 155.
הפרויקט השאפתני קרוי על שם אורכה של היאכטה – 155 רגל שהם כ-50 מטרים – שבנייתה עתידה להסתיים בשנה הבאה. פרויקט 155 חדשני ביותר, והוא משלב בתוכו את האיכויות של סנסיקר עם חומרים מודרניים מתקדמים כמו סיבי פחם ועוד. מדובר ביאכטה שנוצרה להפלגות ארוכות ומספקת לבעליה רמה גבוהה יותר של עיצוב וגימורים. "כמי שמגיע מעולם הפורמולה 1, אני מודע מאוד לחשיבות שיש לחוזק המבנה ולתכנון מדויק של גוף הרכב," אומר ג'ורדן.

קבוצת ג'ורדון הייתה הראשונה שעשתה שימוש בסיסי פחם במכונית מרוץ. ג'ורדון היה מעורב מאוד בכל ההיבטים ההנדסיים ובכל שלבי הייצור. גם בתפקידו כיזם הוא נכנס לעובי הקורה ומבקש לדעת בדיוק מה תפקידו של כל חלק, ואיך אפשר להגיע לשיפור היכולות המופקות ממנו. “תמיד רציתי יאכטות קלות, מהירות, אבל עדיין נוחות מאוד ובטוחות מאוד ולכן לכל אורך הדרך העדפתי יאכטות שבנויות מחומרים מורכבים ולא מברזל ואלומיניום.  מבחינתי ברזל ואלומיניום זה קונספט ישן, כבד ולא מתקדם.” לצורך העניין גייס ג'ורדן את אחד המוחות המבריקים מעולם עיצוב מכוניות המרוץ, גארי אנדרסון,  ששמו יצא למרחוק בשל היכולות שלו להוריד משקלים במכוניות וכנראה גם בספינות, לצד שיפור חוזק החומרים. 

ג'ורדן מודה כי חברת סנסיקר לא היססה לאורך כל השנים להתאים את היאכטות לדרישות ולאתגרים הגבוהים שהציב בפניה. אולי זה נשמע פשוט, אבל בעולם שבו מיוצרות ספינות בפס ייצור קבוע, מדובר במשהו יוצא דופן. "אנשים לא תמיד מעריכים את היכולות של סנסיקר לשלב בין עולם של פס ייצור והרצון להתאים את היאכטה ללקוח הסופי," אומר ג'ורדן. "ה-155 לקחה את זה לגבולות חדשים. קבוצת ג'ורדון הייתה ממש מעורבת בהנדסת המבנה של הספינה. היה פה שיתוף פעולה מלא בין הקבוצה והמתכננים שלי לבין אלו של המפעל, וכולם יחד ניסו למצוא את תכנון הגוף האולטימטיבי שישלב בין מהירת וחוזק חומרים.”

ה-155 היוותה ציון דרך עבור סנסיקר בהרבה מובנים. כל החלק הנמצא מתחת לפני המים תוכנן באופן כזה שיאפשר נוחות מרבית בהפלגות במהירויות נמוכות. לצד זה היאכטה מאפשרת להגיע גם למהירויות גבוהות בים פתוח. “מדהים לראות איך הצלחנו להגיע לתכנון אופטימלי למהירויות של 28 קשר (כ-55 קמ"ש) ומצד שני הסירה עדיין נוחה מאוד במהירויות נמוכות של 12-10 קשר (25 קמ"ש) בהפלגות ארוכות. גוף היאכטה יעיל מאוד במהירויות נמוכות, יותר מכל סנסיקר שנבנתה עד היום. עם בחירה נכונה של המנועים, היא תוכל להיות ספינה עם טווח שיט מספיק ארוך כדי לחצות את האוקיינוס האטלנטי.”
חידוש נוסף ב-155 הוא שהיאכטה נבנתה באופן מודולרי, כך שתוכל להתאים במדויק לדרישותיו של כל לקוח. שיטת הבנייה הזו מאפשרת למזמין הסירה לא רק לעצב כראות עיניו את החלק הפנימי שלה, אלא גם לשנות את העיצוב החיצוני. התוצאה היא שכל יאכטה בעצם נתפרת לפי מידותיו של הלקוח הספציפי ומציעה לו נוחות ופינוק מרביים, הרבה יותר ממה שמוכר כיום בעולם השיט.

לישראל מיובאות יאכטות הסנסיקר באופן בלעדי על ידי חברת סטרים. רועי קליימן, מבעלי החברה, עוקב בהשתאות אחר פיתוח הסנסיקר 155 ומסביר כי "כשמדובר בפרויקט שמותאם לחלוטין לצרכים של לקוח, יכולים להיות לעניין יתרונות וחסרונות. החסרונות הם שברוב המקרים מדובר בתהליך יקר יותר משום העובדה שהוא ייחודי ובסיומו כל הידע והתבניות מושלכים לפח. חיסרון נוסף הוא שעד שלא מסיימים לתכנן את הספינה ומורידים  אותה למים, לא יודעים ב-100% איך הספינה תתנהג באמת בזמן השיט, ואיך היא תפליג. בפס ייצור מקטינים משמעותית את הסיכוי שהספינה לא תתפקד בצורה מיטבית, אבל מן העבר השני אפיון הצרכים הספציפיים של הלקוח הוא מוגבל. העובדה שבסנסיקר אפשר לאפיין את תוך הספינה הוא לא חדש, אבל עכשיו פרויקט ה-155 לקח למחוזות חדשים את נושא ההתאמה האישית ללקוח. מדובר כאן בסיטואציה שבה הלקוח יכול להיות בטוח שהיאכטה שרכש מותאמת בדיוק לצרכים ולאהבות שלו, אבל ללא הסיכון בכך שהיא עשויה לא לתפקד במים כפי שצריך. זהו שילוב מאוד מעניין ומהפכני. למעשה החלק היחיד שבו לא נעשה כל שינוי בין יאכטה אחת לאחרת הוא החלק התחתון, זה שנמצא מתחת לפני המים. כל היתר ניתן לשינוי. כל החלקים מהונדסים באופן כזה ששילוב ביניהם ייצור את הספינה המושלמת עבור כל לקוח ולקוח.”

 

Sunseeker 155- קטלוג

חזרה לניוזלטר

צור קשר

 

נהג מרוצי הפורמולה 1 אדי ג'ורדן ירד אל הים והתאהב ביאכטות. כעת הוא מעורב ב פרויקט שאפתני: תכנון סירת סנסיקר 155 המעוצבת בהתאמה אישית לדרישות בעליה

sunseeker 155

sunseeker 155

אדי ג'ורדן

sunseeker 155 sunseeker 155 אדי ג'ורדן